Szentségek és családi események

Keresztség

Honnan ered?: A keresztség az Úr Jézus Krisztustól rendelt szentség, amely által ő maga vesz fel minket egyházába, és bűnbocsánatot, életet és üdvösséget ad azoknak, akik hisznek őbenne.

Meddig érvényes? a keresztség egyszer s mindenkorra szól, és ha a szentháromság nevére történt, érvényes keresztség, bármely keresztyén felekezet vagy személy végezte. A keresztség tehát nem felekezet függő, hanem egyetemes. Nem evangélikussá kereszteljük a gyermeket, hanem kereszténnyé. 

Hogyan történik? A keresztelésre jelentkezők lelkészükkel egyeytetve részt vesznek egy keresztelési felkészítésen. Ennek keretében átbeszélik a liturgia (Az istentisztelet) menete mellett a család és a lelkész kérdéseit. A keresztelés vízzel történik. A víz az újjászületést és a megtisztulást is jelképezi. 

Mi a kapcsolat a víz és az ige között? A keresztelés fő része a személyre alkalmazott szerzési ige, amelyet a víz használata közben mondunk: „N.! Megkeresztellek téged az Atyának és a Fiúnak és a Szentléleknek nevében.”  Mert a víz és az ige úgy alkot szentséget, hogy a víz használata közben mondjuk a személyre alkalmazott szerzési igéket.

Mit vállalunk a keresztséggel, keresztelővel? A keresztény szülők gyermekeit azért kereszteljük meg, mert a keresztség szükséges az üdvösséghez, és Krisztus parancsolta, hogy kereszteljünk meg minden népet. A szülők, a keresztszülők és az egyház feladata, hogy a megkeresztelt gyermekkel megismertessék az evangélium tanítását. Óvodai, iskolai hitoktatásra irassák be. Vigyék el istentiszteletre, programokra és táborokba. Emellett választ igyekeznek adni a gyermek hittel kapcsolatos kérdéseire. ezt a keresztyén hitükből folyó kötelezettségüket ismerik el azzal, hogy a keresztelésnél megvallják hitüket, és kijelentik, hogy akarják a gyermek megkeresztelését és hívő keresztyénné növekedését.

Ki keresztelkedhet? Életkortól függetlenül Mindenki, aki indíttatást érez az Istenhez kapcsolódásra. Aki szeretné megélni hitét egyéni és gyülekezeti közösségben is. Aki életét Isten kezébe bízza.

Kik kereszteltethetik meg gyermeküket? Kik lehetnek keresztszülők? Ebből következik, hogy csak keresztyén család gyermekeit kereszteljük meg, keresztszülőül keresztyéneket fogadunk el.

Honnan tudom, hogy megkereszteltek? A megkeresztelt mindenkori lelkészétől kap egy keresztelési emléklapot / igazolást. Emellett bekerül a helyi gyülekezet anyakövé, ahol mindig visszakereshető lesz a neve, születési és keresztelési ideje, szülei és keresztszülei neve, valamint a keresztelő lelkész neve. Emellett keresztelési gyertyát és A keresztség ünnepe c. könyvet adjuk ajándékba.

„Menjetek el szerte az egész világba, hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek! Aki hisz, és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik.”

Úrvacsora

Mi az úrvacsora? Miután a gyónásban mindenkit figyelmeztettünk önvizsgálatra, és segítettünk a felkészülésben, mindenki maga felel lelkiismeretében Isten előtt, hogy méltón veszi-e az Úr szent vacsoráját. Tehetjük ezt azért, mert hisszük, hogy az úrvacsorában maga az élő Úr cselekszik, ébreszt bűnbánatot és hitet, és építi egyháza közösségét. Sajátos szentségi jellege van, amely Jézus Krisztus reális jelenlétéből adódik. Az úrvacsorai hálaadásban mindig együtt van Jézus halálának hirdetése, a megrendülés bű- neink miatt, a bűnbocsánat öröme és az új közösség átélése Istennel és egymás között.

„A mi Urunk, Jézus Krisztus azon az éjszakán, amelyen elárultatott, kezébe vette a kenyeret, hálát adott, és megtörte, tanítványainak adta, és ezt mondta: Vegyétek, egyétek, ez az én testem, amely tiértetek adatik. Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre. Hasonlóképpen, miután vacsorált, kezébe vette a poharat is, hálát adott, nekik adta, és ezt mondta: Igyatok ebből mindnyájan, e pohár az új szövetség az én véremben, amely tiértetek és sokakért kiontatik bűnök bocsánatára. Ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre.”

Honnan ered? Ez az Úr szent vacsorája, amelyet a földön élő és bűnökkel küzdő egyháza számára rendelt, amelyben a feltámadt és élő Úr önmagát feláldozza, megosztja és elosztja, és így egyesíti és vonja közösségbe híveit. Emlékeztet arra, hogy az önfeláldozó szeretet és a bűnbocsánat az alapja és tartalma az új szövetségnek, vagyis az új közösségnek Isten és ember, valamint ember és ember között.

Ki vehet úrvacsorát? Az úrvacsora elvileg nyitott minden hívő számára. Egyházunk hagyománya szerint a konfirmált egyháztagoknak szolgáltatható ki Jézus Krisztus teste és vére. A mai gyakorlat szerint azonban már minden hívő részesülhet a szent jegyekben, aki részesülne szeretne Jézus Krisztusból hívő közösségben. Magán úrvacsolavételre és betegágy melletti kiszolgáltatásra is van lehetőség.

Konfirmáció

Mi a konfirmáció? A konfirmáció megerősítést jelent. Megerősít az Istenbe vetett hitemben. Ez alkalommal nem a keresztszüleim, szüleim válaszolnak a hitemmel kapcsolatos kérdésekre, hanem én magam.

Hogyan készülhetek fel rá? A konfirmációra ay óvodai, iskolai hitoktatás kezdi meg a felkészítést. Megismertet a bibliai történetekkel, gyermek és ifjúsági énekekkel, valamint alapvető imádságokkal, hitvallásokkal, mint a Miatyánk és az Apostoli hitvallás. Ezek után egy éves konfirmációs felkészítés történik a lelkész és a család közös együttműködésével. Ennek keretében játékos és interaktív módon tanulunk az egyházunk alapvető tanításairől: szentségek, imák, Tízparancsolat, egyháztörténet. Emellett személyesebb témákkal is foglalkozunk: Ünnepek. Isten és Én. Családom, barátaim és az istenkapcsolatom. Keresztényként a világban. Hogyan éljem meg a hitemet? Mit tegyek, ha elítélnek a hitem
miatt? Mi Isten helye az életemben?

Kik konfirmálhatnak? Általában 7-8-os korban történik a konfirmációi felkéssítés. Aki részt vesz a konfirmációs felkészítésen és kész megvallani hitét a gyülekezet előtt. Emellett fiatal felnőttek, felnőttek és idősek is konfirmálhatnak, akiknek erre fiatalkorukban nem volt lehetőségük, vagy később tértek meg.

A konfirmációi oktatás után ünnepi istentisztelet keretében történik a konfirmációi vizsga. Ennek teljesítése után kerül sor a konfirmandusok személyes áldására és az első úrvacsoravételre.

Esketés

Mi a házasság?A teremtő Isten rendje a házasság. Isten teremtette az embert férfivá és asszonnyá, hogy a házasság rendjében éljenek együtt. Nemcsak azt engedi meg, hogy a házastársak eszközei legyenek emberi életet teremtő munkájában, hanem azt is akarja, hogy Krisztus szeretetével szeressék egymást és halálig tartó hűséggel ragaszkodjanak egymáshoz. Az Istennek tetsző házasság érvényességének a polgári házasságkötés mellett feltétele, hogy a házasfelek elfogadják és kövessék Isten rendjét, amely kölcsönös szeretetet és halálig tartó hűséget követel tőlük.

Mi történik a házasságkötés folyamán? Az egyház tanúskodik róla szentírási igék olvasásával, igehirdetéssel, és azzal, hogy megkérdezi házasságra lépő tagjait, elfogadják-e maguk számara érvényesnek ezt a rendet. Másrészt a há- zasságra lépő egyháztagok tesznek bizonyságot a házasság isteni rendjéről azzal, hogy házasságuk ügyét Isten es a gyülekezet elé viszik, és esküvel megerősített válaszukban kijelentik azt a közös elhatározásukat, hogy házasságukat nem a maguk elképzelése vagy a világ szerint, hanem Isten szándéka és Jézus tanítása szerint akarják megélni halálig tartó hűségben. Ehhez a szándékukhoz kérik a gyülekezet imádkozó segítségét és Isten áldását. A lelkész ezek után köti őket egybe Isten igéjével es áldásával, és a gyülekezet ezek után kéri rájuk Isten kegyelmét, Szentlelkét és áldását.

Hogyan készülhetünk fel a házasságra? A házasságkötési felkészítés neve jegyesoktatás. Ennek keretében a jegyespár jobban megismerkedik az egyházával és lelkészével. Megbeszélik a házasság alapjait, elmélyítik kapcsolatukat egymás és Isten előtt. Komolyan átbeszélik a házassági eskü minden részletét, hiszen azt mindkét félnek maradéktalanul el kell fágadnia.
Elváltként újraházasodhatok? Ez nem magától értetődő dolog, de adott esetekben elkerülhetetlen lépés. Az egyház feladata ebben a helyzetben a házasfelek kibékítése, beszélgetés az evangéliumról, megbocsátásról, lehetőségekről. Elvált fél, felek esetén is van lehetőség házasságkötésre. Azonban hangsúlyozzuk emellett az előző hibák megbánását, felismerését. A lelkész pedig segíti az elváltakat is a maradandó új, boldogabb házasság felé vezető úton.
Kik házasodhatnak templomban? Megkeresztelt, vagy keresztelkedni szándékozó nagykorúak, akik egymás iránt érzett szeretetből érkeznek lelkészükhöz és készek Isten előtt örök hűséget esküdni egymásnak.
Mi szükséges a templomi házasságkötéshez? Adategyeztetésre, keresztelési emléklapra, vagy igazolásra és a tanúk adataira. Emellett a jegygyűrűkre.
Kik lehetnek tanúk? Esküvői tanú a keresztség szentségében részesült nagykorú lehet, aki vállalja a házasságkötés tényének igazolását, aláírásával hitelesítve azt.
„Nem jó az embernek egyedül lenni, szerzek neki segítőtársat, hozzá illőt. és teremtette az embert férfivá és asszonnyá, és megáldotta őket. és látta Isten, hogy minden, amit teremtett, íme, igen jó. Ezért a férfi elhagyja atyját és anyját, és ragaszkodik feleségéhez, és lesznek ketten egy testté.”

Temetés

„Jézus mondja: Én vagyok a feltámadás és az élet. Aki hisz bennem, ha meghal is él.”

Mi történik egy temetésen? Az egyházi temetéssel az egyház arról a szeretetközösségről tanúskodik, amely minden élő és megholt tagját a Jézus Krisztusban összefűzi. Az egyház osztozik a gyászolók fajdalmában, és bizonyságot tesz arról, hogy az élő Úr Jézus Krisztus az ember reménysége életben és halálban. Az egyház a temetést lényege szerint mindig egyformán végzi annak a kifejezésére, hogy nincsen különbség, mindnyájan egyformán bűnösök vagyunk, és a bűn egyetemességének tudatában mindenkit egyformán Krisztus bűnbocsátó irgalmába ajánl. A lelkész énekszolgálattal készül. A sírnál a legmostohább körülmények között is elmondja a bevezető igét, a miatyánkot, az Apostoli hitvallást és az elbocsátó áldást.
Hogyan jelentsem be a temetést? Elsőként a temetkezési vállalkozóval kell egyeztetnie a gyászoló családnak, majd a lelkésszel kell megbeszélniük a temetés időpontját és körülményeit. Ez személyes beszélgetés keretében történik, adategyeztetéssel, valamint az elhunyt és az őt búcsúztató család kéréseinek egyeztetésével. A beszélgetés három gondolat mentén zajlik: életút, hogyan emlékezünk rá, milyen volt ő? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásával segítjük a lelkész munkáját. Egyúttal pedig egy lépéssel előrébb lépünk a gyász folyamatában.
Mi történik a temetés után? Az elhunyt adatait bevezetjük az anyakönyvbe, majd a következő vasárnapon megemlékezünk róla a nagy imádságban. A gyászolás terheit nem kell egyedül viselnünk. Fájdalmunkat Isten elé vihetjük imádságban. Kérhetjük a lelkész segítségét. Beszélgetésre, közös imádkozásra és lelkigondozásra is lehetőség van. Időnként megemlékezhetünk elhunyt szeretteinkről. Ennek részleteit a lelkészünkkel kell egyeztetni, aki ezt hirdetni fogja és imádságba foglalja.
Erős vár a mi istenünk!